Hobbit: Smaug’un Viranesi

Yerin içerisindeki bir oyukta bir hobbit yaşardı. J. R. R. Tolkien’in bu sözden etkilenip Hobbit kitabını yazmaya başlamasının ardından tam 81 sene geçti. Kitabının popülerliği kıtaları aştı. Ve sinemanın görselliği ile buluştu. Yüzüklerin Efendisi hikayelerinin öncesini anlatan bu hikayeyi tek bir filmde çekmek olmazdı. Üç filme ayrılmasında karar kılındı. İlk filmi izlediğimizde ikincisi için bir sene bekleyemeyeceğimizi düşünüyorduk. Ama beklenen gün yine yaklaştı. Ve geçtiğimiz günlerde serinin ikinci filmi Hobbit: Smaug’un Viranesi’nin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Film ise 13 Aralık’ta Türkiye’deki izleyicilerle buluşacak.

Hobbit: Smaug'un Viranesi
İlk filmde de olduğu gibi bizi yine görkemli ve devasa şehirler karşılıyor. Hobbit serisindeki CGI çalışmaları diğer filmlerle kıyaslanmayacak kadar başarılı. Yardımcı kadro da dahil tatmin edici oyunculuklar göreceğiz gibi duruyor. Orlando Bloom’u seksi ve atletik Legolas karakteriyle tekrar görüyoruz. Bu hayranları etkilemişe benziyor. Ve karizmatik elf kralı Legolas’ın babası Thranduil karakterlerimiz arasında. Bilbo Baggins’i milyonlarca altının içinde görüyoruz. Bu görüntüyü nereden hatırlıyorsunuz? Disney, altın havuzunda yüzen Varyemez Amca. Yalnız bu hikayede bir fark var. Baggins ejderhanın ateşinden kaçıyor.

Hobbit: Smaug'un Viranesi
Peki ya gerçekten iyi bir film mi? Hobbit: Beklenmeyen Yolculuk filmi Oscar Ödülleri’nden boş dönerek hayal kırıklığı yaratmıştı. Ama sinemada izlerken daha siyah görüntü üzerine giriş müziğinin başlaması ile birlikte Yüzüklerin Efendisi hayranlarını duygulandırmış ve onların yüreklerini feth etmişti. Bilbo Baggins’i, Gandalf’ı tekrardan sinemada görmek paha biçilemezdi. Bu sefer üç boyutluydu da. Beklenmedik Yolculuk filminin genel sorunu tatmin edici bir düşmanın ya da karşıtlığın olmayışıydı. Film genel itibariyle seyirciyi diğer bölümlere hazırlamak için fazlasıyla sergileme içeriyordu. Eleştirmenlerden 169 dakikalık film yürüyüş-konuşma-dövüşme olarak devam ediyor gibi bir eleştiri almıştı. Tolkein’in başarılı bir kompozisyona sahip kitabını 3’e bölünmüş bir film komposizyonuna aktarmak bir hayli zor. Peki Smaug’un Viranesi filminde antogonist karakterlerimiz Smaug ve Sauron seyircinin gerilimini film boyunca dinç tutabilecek mi? Bunu beraber göreceğiz.

Ve macera sizi çağırıyor. Thorin Meşekalkan ve ekibi eski yurtları olan Yalnız Dağ’a ulaşmak için Mirkwood’un tehlikeli ormanlarından geçiyor. Hırsızları Bilbo Baggins’te onlarla, fakat büyücü Gandalf yanlarında değil. Güneyde gizli bir işi var. Gandalf’ın koruması olmadan Mirkwood ormanlarında onları ne gibi tehlikeler bekliyor. Peki ya, Gandalf güneyde onu bekleyen tuzaktan, Sauron’dan, kurtabilecek mi? Haydi seyire.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s