Star Trek: Bilinmeze Doğru

Spock ısıya dayanıklı özel köstümüyle lavların içerisinde.

Yönetmen J.J.Abrams’ın çektiği ikinci Star Trek filmi seyirciyle buluştu. Star Trek: Bilinmeze Doğru, daha çok televizyondan tanıdığımız, yönetmenin dördüncü sinema filmi. Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana gibi isimlerin başrolleri paylaştığı filmde Benedict Cumberbatch kötü karakteri oynuyor.

Filmin başlangıcı, iki ana karakteri de niteleyen bir giriş sekansı. Hayatı pahasına kurallara bağlı kaptan yardımcısı Spock ve iç güdülerine güvenen onları kurallardan üstün tutan kaptan Kirk. Kaptan Kirk’ün tutumu şansının da yaver gitmesiyle başarıya ulaşıyor. Peki ya Spock onun hayatını kurtarmak için çiğnenen bu kuralı görmezden gelip üstlerine karşı bunun üstünü örtebilecek mi? Cevabımız, hayır. Böylece Spock ve Kirk’ün arası bozuluyor. Karakterleri nitelemekte faydalı bir yöntem olan zıt karakterlerin kullanımını burada da görüyor. Tıpkı Star Wars’taki C – 3PO ve R2 – D2 karakterlerinin zıtlığı gibi. Nitekim Star Trek’teki bu anlaşmazlık ortak bir düşmanın ortaya çıkmasıyla minimum seviyeye iniyor.

Star Trek, diğer aksiyon filmlerinin aksine amaçsız patlamalar, dövüş sahneleri ve çatışmalardan ziyade bir satranç oyunu gibi akılcıl bir senaryo izliyor. Bunu Spock’un kaptalığı devr aldığı kısımda açıkca hissedebiliyoruz. Kahramanlarımız, eski James Bond filmlerini andıran bir şekilde tüm çıkış yolları kapandığında bir şekilde kurtulmayı başarıyor.

Benedict Cumberbatch, filmin karşıt karakteri Khan rölüyle karşımızda.

Filmin bir takım eksiklikleri de yok değil. Süperkahraman misali yazılmış Khan karakteri tek başına hiç siper almadan onlarca silahlı düşmanı ve bir kaç gemiyi indirebiliyor. Yine, Khan karakterinin başından geçenler tam olarak anlaşılır şekilde işlenememiş. Spoke, yaşlı halinden tavsiye alıyor. Ve yaşlı Spoke, Khan’ın büyük fedakarlıklarla yenilecek bir düşman olduğundan bahsediyor. Lakin, o andan sonra kahramanlarımızın verdiği büyük bir kayıp olmuyor. Burada Yaşlı Spoke’un neyi kast ettiği kafa karıştırıcı.

Star Trek, sürprizlerle dolu gerilimin eksik olmadığı bir film. Zekice yazılmış bir senaryoya sahip. Ve görsel olarak albenisi olan bir film. Seriyi bilmeyenler bile güzel vakit geçirecektir. Star Trek: Bilinmeze Doğru, Uykusuz gibi filmlerden hatırladığımız bir soruyu tekrar soruyor. Kahramanlarımız öfkelerine yenilip kendi adaletlerini yaratacaklar ve suçlular arasına mı katılacaklar? Yoksa duygularını kontrol edip adalete bağlı kalarak olayı çözebilecekler mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s