Zafere Hücum

Zafere Hücum, Akıl Oyunları ile tanıdığımız yönetmen Ron Howard’ın ünlü İngiliz F1 pilotu James Hunt’ı konu aldığı yeni filmi. 1976 Formula 1 Şampiyonası’nı konu alan filmde Chris Hemsworth ünlü F1 pilotunu canlandırıyor. Hemsworth’u Thor karakterinden hatırlayanlarınız olacaktır. Başarılı bir grafik çizmişti. Filmin senaryo koltuğunda ise tek başına Peter Morgan yer alıyor. Yönetmen ve senaristin daha önce Frost/Nixon filminde beraber çalıştıklarını söylemekte fayda var.

rush-movie-2013-formula-1

Filmdeki 1976 Formula 1 şampiyonası ve pistten bir kare.

Formula 1 yarışlarını konu alan kurgusal filmlere pek rastlamıyor. Bu alt kategoride filmleri kısaca hatırlayalım. Bunlardan biri, Al Pacino ve Sydney Pollack işbirliği ile çekilmiş Booby Deerfield filmi. Bir diğeri ise James Garner’ın yer aldığı Grand Prix, Türkçe ismiyle Ölümle Yarışanlar filmi. Formula 1 yarış filmleri yapısı itibariyle hız, heyecan ve gerilim içeren filmler. Zafere Hucüm filminin bu nefes alıcı rekabetin yanında sporcuların kişisel hayatını da anlatması bir artısı.

Film, 1970 ve 1976 arası James Hunt ve Nicki Lauda arasında yaşanmış rekabeti konu alıyor. Bilindik bir hikaye olduğu için senaryosunun sürprizlerle dolu olması bekleyemiyoruz. Daha çok bu hikayeyi nasıl ele aldığı merak konusu. Zafere Hücüm’ün en etkin karşıtlıklarından biri ölümüne zafer mücadelesi. Ama iyi yan hikayelerle desteklenmezse 2 saat boyunca seyircinin ilgisini tutabilecek bir zıtlık mı bilinmez. Yan hikayelerde Hunt’un sevgilisiyle olan ilişkisi de yer alıyor. Bu yan hikaye, Hunt’un insani yönünü gösteren ve karakteri derinleştiren bir fırsat olabilir. Bu aşkın gerçekçi ve klişelerden uzak işlenememesi durumda seyirci filmden düşecektir.

Chris Hemsworth set of rush in London

Chris Hemsworth, James Hunt rolüyle Londra’daki film setinde

Fotoğraflardan ve görüntülerden anlaşıldığı üzere o yılların havası başarılı şekilde verilmiş. Yine aksiyon sahneleri ve bu sahnelerde kullanılan yakın plan görüntüleri insanı içine çekecek cinsten. Artık bundan sonra bizlere de filmi izleyip kesin yargıları varmak kalıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s