Dokunulmazlar

Dokunulmazlar, orjinal ismiyle The Untouchables, yönetmen Brian De Palma’nın baş yapıtlarından biri. Sean Connery, Kevin Costner, Andy Garcia, Robert De Niro gibi bir çok yıldızı kadrosunda barındıran bir yapım. Genelde çok yıldızlı kadrosu bulunan filmler doğru kompozisyonu oturtamadığı için baş yapıt olma fırsatını elinden kaçırır. Ama Dokunulmazlar için bu söz konusu değil.

The Untouchables

Dokunulmazlar – Andy Garcia, Sean Connery, Kevin Costner, Charles Martin Smith

Senaryosunu Hannibal’ın da senaristi olan David Mamet’in yazdığı hikaye de suç dünyası ile polis teşkilatını tekrar karşılaştıyor. Amerika’da içki üretiminin ve satışının yasak olduğu bir dönemde, dönem Al Capone gibi kendi suç liderlerini yaratıyor. Hazine Departmanı memuru Eliot Ness, kendi ekibini oluşturup Al Caponu’un imparatorluğuna karşı mücadeleye koyuluyor. 4 kişiden oluşan bu ekip kendine Dokunulmazlar ismini veriyor. Ve Al Capone ile aralarındaki ölümcül karşılaşma başlıyor.

Filmin en önemli tadlarından biri de Oscar Onur Ödüllü besteci Ennio Morricone’nin müzikleri. 500’den fazla filmde bestesi bulunan efsanevi maestronun film kadrosunda yer aldığını bilmeseniz dahi ilk dinleyişte müziklerin kime ait olduğunu anlayabiliyorsunuz. Jim Malone karakterinin son sahnesinde alttan çalan hafif müzik sahne ile birleşerek hem sahneyi zihninize kazıyor hem de sinema tarihinin unutulmaz sahnelerinden biri oluyor. Bu da müzik ve görüntü kompozisyonunun mükemmel derecede doğru kullanıldığı örnek bir iş. 84 yaşındaki Morricone önümüzdeki günlerde jubile konserleri kapsamında Türkiye’de sahne alacak, umarım her birinizin onu canlı izleme fırsatı olur.

Ennio Morricone Backstage

Ennio Morricone – Royal Albert Hall konseri sahne arkası – 10 Nisan 2010

Sonuç olarak, Dokunulmazlar sinemayı seven herkesin izlemesi gereken başarılı bir suç kategorisi filmi. Brian De Palma’nın sade ve görsel güzellikten ziyade hikaye anlatımına odaklanmış anlatımına sahip. Yani bu filmde anlamsız güzel kadrajlar yerini doğru kadrajlara bırakıyor.  De Niro’nun mimiklerinin diğer filmlerine göre daha iyi oturduğu bir film. Güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s