Kod Adı: Olympus ya da Beyaz Saray Düştü

Beyaz Saray ele geçiriliyor. Kahramanımız tek başına başkanı kurtarmaya girişiyor. Kurtarılması gereken ama nerede olduğu bilinmeyen bir de çocuk var. Kod Adı: Olympus ve Beyaz Saray Düştü, benzer konuyu ele alan ve yakın zamanda piyasaya sürülen iki film. Senaryo bir yerlerden tanıdık gelmiyor mu?

Bruce Willis Die Hard 1988 movie

John McClane havalandırmada zorlukla ilerlerken.

Rehin krizi yaşanan bir bina ve tüm umutlar kesilmişken içeride tek bir adam günü kurtarıyor. Evet, John McClane ve Zor Ölüm filmi. Bruce Willis’in 1988 yılında çektiği filmin etkileri halen sürüyor. Gişe başarısı yakalamak isteyen günümüz yapımcıları, fazla riske girmeden tutmuş bir senaryo yapısını kendi filmlerine uyguluyorlar. Eleştirmenlerin Zor Ölüm senaryosu diye alt kategorileştirdikleri senaryolardan ikisi.

Zor Ölüm filmini bu iki filmden ayıran bazı noktalar var. Zor Ölüm’de ele geçirilmesi pek zor olmayan bir binadan bahsediliyor. Buradaki konumuz ise terörist olaylardan sonra daha da sıkı güvenlik önlemleri alan Amerika’nın kalesi Beyaz Saray. Tabi ki bu iki filmin de gerçekçiliğini en başta suya düşürüyor. Bir diğer sıkıntı ise Bruce Willis gibi filmi götürecek bir oyuncuya sahip olmayışları.

White House Down backstage

Beyaz Saray Düştü filminin sahne arkası

Beyaz Saray Düştü, ilk sahnelerden itibaren, Jamie Foxx’un da etkisiyle, sempatik bir başkan ve onun samimi ekibini hissini veriyor. Olympus da ise daha ciddi bir ekiple karşılaşıyoruz. Beyaz Saray Düştü filminde ise sade bir kuvvetle Beyaz Saray ele geçiriliyor. Olympus da ise sarayı ele geçirmek için daha büyük bir terörist güç kullanılıyor. Olympus’ta teröristlerin nasıl bu kadar içeri girebildiğini sergileyen bir bölüm yok. Bu yüzden ele geçiriliş sekansı biraz havada kalıyor.

Olympus Has Fallen

Kod Adı Olympus, özel eğitimli beyaz saray korumaları.

Olympusta, Cüneyt Arkın filmlerine özgü sahneler görmek de mümkün. Beyaz sarayın önünü siper almadan savunan ve öldür öldür bitmeyen figüran korumalar. Kimse onlara olası saldırıda nasıl davranılacağından bahsetmemiş. Beyaz Saray Düştü filmde ise dövüş sahneleri daha çok boğuşma tarzında. Bu da şahsi fikrimce daha gerçekçi olmasını sağlamış. Tabi ki bu kesin bir kanı değil, daha çok damak zevki.

Beyaz Saray Düştü filmi senaryo sonunda sürpriz yapma kaygısıyla absürt bir şekilde bitiyor. Teröristlerin bazı yerlerde iletişimdeki zayıflığı ve ölen arkadaşlarından bihaber olmaları fazla göze çarpıyor. Yine görsel efektlerdeki zayıflık ve görsel efekt sonrası devamlılık sorunları mevcut. Patlayan bir şeyi sonraki sahnede yerinde görürseniz şaşırmayın.

İki filmde adrenalin, dövüş sahneleri ve bol patlama içeren sahnelere sahip. Aksiyon filmi sevenlerin güzel vakit geçirmek için izleyebileceği filmler. Meraklısına iyi seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s