Türk dizilerindeki 10 klişe

Gerçekten özgün işler üretebiliyor muyuz yoksa olanları taklit etmekten öteye gidemiyor muyuz? Bu yazıda Türk dizilerinde sıkça rastlanan klişeleri sizlerle paylaşıyorum.

—————————————-

Martin Riggs

Her olaya korkusuzca atlayan genç dizi karakterimiz. Kaçınız Cehennem Silahı filmdeki Martin Riggs karakterini hatırlıyor?  Düşüncesiz tavırlarıyla intihar eğilimli ve inzivaya çekilmiş bir dedektif. Türk dizi senaristleri tarafından saplantılı şekilde referans alınan her tehlikeye en önden atlayan kırık bir karakter. Her dizinin bir Martin Riggs’i olmalı.

Aptal Kötüler

Zeki grup lideri ve aynı gruptaki olabildiğine zeka yoksunu yan karakterler. Kötüler dediğimiz antagonist arkadaş gruplarında sıkça görülüyor. Genellikle komedi dizilerinde rastlıyoruz. Kimi zaman da iyi arkadaş gruplarında bile rastlamak mümkün. Aptal yan karakterler vazgeçilmezlerden.

Zengin Kız/Fakir Oğlan

Herkes Titanic filmini hatırlıyor. En iyi gişe hasılatını yakayalan filmler arasında ilk sıralarda. Eski bir Hollywood klişesi ve gişe garantili bir çelişki. Yeşilçam filmlerinde de sık sık başvurulan bu kalıp. Günümüz dizilerinde halen devam ediyor. Anlaşılan yapımcılar kolay para kazanma peşinde. Ne zaman hangi filmle başladı gerçekten bilmiyorum. Ama savaş sonrası ekonomik buhran yaşayan Amerika’da Hollywood’un sıkça işlediği bir konu.

Tekrarlanan Diyaloglar

Sokaktan geçen adama el salladın. Sokaktan geçen adama el salladım. Kimbilir ne sandı. Ne sandı kimbilir. İsmail abi, bana niçin el sallattın elin adamına?

Dizilerde sıkça rastladığımız bir klişe de farklı yapılarla tekrarlanan diyaloglar. Bilemiyorum, belki de uzun dizi sürelerini doldurmak için böyle bir şeye başvuruyorlar. Bu tür diyaloglar kimi zaman gerçekten komik olsa da. Sıklıkla kullanıldığında can sıkıcı bir hal almaya başlayabiliyor.

Olgun öğrenciler

Lise çağındaki öğrencilerin hayatını konu alan dizileri sıkça görüyoruz. Kaçında daha bıyığı terlememiş oyuncuları gördünüz? Ben hiç görmedim. Genelde olgun ve bazen gerçekten yaşını belli eden oyuncular seçiliyor. Dizinin gerçekçiliği için gerçek bir dezavantaj. Sahi ya, o oyuncunun lise elbisesinin içinde işi ne?

Klip çekimi

Dizilerin belli bir bölümünde duygusal bir şarkı çalmaya başlıyor. Ve dizi yönetmenimiz hemen klip yönetmeni moduna giriyor. Ardı ardına gelen güzel görüntüler. Fakat bir hikaye anlatmaktan yoksunlar. Klip yönetmeni olmak içimizde ukte kalmış. Ama bu bir klip değil. Bu bir dizi.

Dış ses

Bir dış ses tüm olanları bitenleri anlatmaya başlıyor. Eğer böyle bir şey isteseydik radyo tiyatrolarını dinlerdik. İşin ustalığı o sözle anlatılanları görüntüyle anlatabilmek. Bilemiyorum, belki de, bir yandan mutfakta çalışan ev hanımlarının oturma odasındaki dizinin sesini takip edebilmesi için özel yapılıyor.

Taksiler

Taksiler, kanayan yaramız. Taksiye ihtiyacı olan kahramanımız, yola çıkar çıkmaz bir taksi geliyor. İstisnasız. Zaten taksiler görüntünün dışında markaları bantlanmış hazır beklerler. Karakterimiz neden taksi beklesin ki? Bekleyen bir adam ile sahneyi doldurmak zor iş. Zengin veya fakir herkes her yere taksiyle gidiyor. Çünkü, taksicileri seviyoruz.

Aynı Mekanlar

En dikkat çekici klişelerden biri de klasik 3 mekandır. Aklınızda tahminler oluştu değil mi? Bir konak, bir hastane ve bir hapishane. Dizilerin olmazsa olmazları. Hikayeleri de birbirine benzer. Masum mahkum, dert ortağı ve ona takan belalı biri. Ölüme çok yakın bir hasta, maddi duruma bakmaksızın her zaman bir özel hastahane. Camekan arkasından çekilen bir görüntü. Kalabalık aileleri birleştiren konaklar ve entrikalar zinciri.

Kırılan Eşyalar

Hayal kırıklığına uğramış bir karakter sinirlendiğini göstermek için etrafı kırıp geçiriyor. Ağlama ve bağırışlar bunu izliyor. Gerçekten bu durumda her insan böyle mi davranır. Tam zıttını düşünelim. Kahramanımız  tamamıyla dingin ruh haliyle koltukta oturuyor. Neden bu kadar sessiz? Sonraki hamlesi ne olacak? Pes mi edecek yoksa mücadele sürecek mi?

—————————————-

Evet, böylece Türk dizilerinde yer alan 10 klişeden bahsetmiş olduk. Ve dahası, artık senaryoyu oluşturan çoğu etmeni biliyorsunuz. Siz de kendi senaryonuzu yazabilirsiniz. Hazır karakter kalıplarınız var, diyalogları nasıl yazacağınızı biliyorsunuz. Mekanlarınız da hazır. Tüm bu etmenleri kullanarak bir senaryo yazıp para kazanabilirsin. Herkes yazıyor.

Siz de aklınıza gelen diğer klişeleri eklemekten çekinmeyin. Hepinizin harika bir gün geçirmesi dileğiyle.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s