Arsenik Kurbanları

Dört litre mürver şarabının içine bir çay kaşığı arsenik yarım kaşık da kargabüken özü koyuyorum. Bir çimdik de siyanür ekliyorum. – Martha Hala

Dünyanın en tatlı iki halası Abby ve Martha bir çeşit zehir mi hazırlıyor? Sakın inanmayın.  Polis Memuru Brophy bile onların bu dünyaya ayak basmış en tatlı ve en iyi insanlar olduğunu söylüyor. Peki ama gerçekte olan ne?

Arsenik Kurbanları Abby Marta Brewster

Abby ve Martha hala, ne kadar şirinler öyle değil mi?

Arsenik Kurbanları orjinal ismiyle Arsenic and Old Lace, Oscar Ödüllü yönetmen Frank Capra’nın aynı isimli bir tiyatro oyunundan uyarladığı kara mizah filmi. Eski filmlerin pek sevilmediği günlerde yaşıyoruz. Peki ya size günümüz filmlerinden daha eğlenceli bir gösterseydim, bunu izler miydiniz? Arsenik Kurbanları tam da böyle bir film. Ağırlıklı olarak tek bir mekanda çekilmiş olmasına rağmen bunu başarıyor. Bunda iyi yazılmış senaryonun ve Capra’nın büyük payı var. Sizlere, sinema tarihçileri tarafından kara mizahın babası olarak düşünülen ve sit-com’un temellerinin atıldığı bir filmden bahsediyorum.

Mortimer Brewster (Gary Grant) evliliğe karşı olan bir tiyatro oyunu yazarıdır. Ama gönlünü teyzelerinin kapı komşusu olan Elaine Harper (Priscilla Lane) isimli kıza kaptırıyor. Ve basının duymaması için onunla gizlice evleniyor. Mortimer, halalarına evlilik haberini verip balayına çıkmayı planlıyor. Abby ve Martha halanın ve kendini Theodore Roosevelt sanan kardeşleri Teddy’nin yaşadığı eve gidiyor. Mortimer, kimsesizlere yardım etmeyi seven ve polislerle dostluk bağları kurmuş yaşlı teyzelerinin evinde saklanmış bir ceset buluyor. Büyük şaşkınlığını attıktan sonra olayları çözmeye çalışan Mortimer bir yandan balayı için bekleyen sevgilisi Elaine’ı evden uzak tutmaya çalışıyor. Yıllardır kayıp olan katil ruhlu kardeşi Jonathan’ın da eve gelmesiyle ortalık tamamen karışıyor.

Arsenik Kurbanları Gary Grant

Gary Grant ve Priscilla Lane birbirine bir nefes uzaklıkta

Sinema severler için eşsiz bir hazine olan bu film size iki saatlik  bir eğlence ve gülme garantisi sunuyor. Zekice ve ince elenip sık dokunmuş bir film sizleri bekliyor. İyi seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s