Kanlı Şaka

Kuaförler zinciri sahibi Milo Tindle sevgilisinin kocasının davetine icabet ederek onunla buluşmak için şehir dışında bir malikaneye gidiyor. Malikanenin bahçesinde bulunan labirent tarzı ağaçların arasına giriyor. Bu labirentin tam ortasında ise sevgilisinin kocası ünlü polisiye romanı yazarı Andrew Wyke var. Wyke yeni romanını yazıyor. Daha doğrusu teybe kaydediyor.

Aslına bakılırsa film daha başlangıçta bize göz kırpıyor. İlk 15 dakikasında filmin nasıl gideceğini, nasıl bir dokuya sahip olduğunu anlıyoruz. Wyke, oyuncaklara ve oyunlara bayılan bir karater sahip. Bunu labirent bahçesinden kolaylıkla anlayabiliyoruz. Milo ise sevgisinin kocası ile şehir dışında bir malikanede buluşabilecek kadar saf biri.

Laurence Olivier, SLEUTH

Sir Laurence Olivier, ünlü dedektif romanı yazarı Andrew Wyke rolünde.

Wyke ancak bir dedektif romanı yazarının aklına gelebilecek bir teklifi Milo’ya sunuyor. Wyke’ın teklifine göre, Milo malikanedeki mücevherleri çalacak ve Wyke’ın karısı Marguerite ile mutlu bir yaşam sürecek. Wyke bir yatırımcının tavsiyesiyle tüm mal varlığını zamanında bu mücevherlere yatırmış. Onların çalınması ile sigortadan iyi bir para alacak. Böylece bir taşta bir çok kuş vurmuş olacak. Ve metresiyle birlikte rahatça yaşayacak. Ama sizce her şey bu kadar basit hallolacak mı?

Oyunları ve gizemi seven bu aristokrat yazar bize plana sadık kalacakmış izlenimi vermiyor. İçinde hiç mi intikam duygusu yok? İşte tüm olayların karıştığı ve gerilimin oluştuğu nokta burası olacak.

Bir tiyatro oyunundan uyarlanan bu film. Tek bir mekanda geçmesine ve az karaktere sahip olmasına rağmen bizde merak uyandıran bir yapıya ve zekice yazılmış diyaloglara sahip. Tabi ki, Wyke gibi dünyaca ünlü bir roman yazarının basit ve basmakalıp diyaloglar kullanması beklenemez.

Michael Caine, Laurence Olivier, SLEUTH

Michael Caine (Milo) ve Laurence Olivier (Wyke), oyunculuklarıyla film boyunca iki saz aşığı gibi atışıyor.

Rebecca ve Spartaküs gibi klasiklerde oynamış Laurence Olivier daha çok tiyatral bir oyunculuğa sahip. Buradaki aristokrat yazar karakteri de onun tiyatral oyunculuğuna cük diye oturuyor. Yine usta oyunculardan biri olan Michael Caine henüz gençlik yıllarında. Caine çekimler esnasında Olivier’ın performansı ile onu gölgede bırakmasından korkuyor. Bunu şu sözleriyle dile getiriyor; Bunu iyi oynamalıyım. Çünkü Olivier fevkalade bir oyuncu. Eğer kendi bölümünüzü düzgün oynamazsanız onu da sizin yerinize oynar. Burada Caine karşısındaki oyuncunun sahneye ağırlığını koyarak onun da rolünü çalacağından bahsediyor. Yani sahneyi tamamen kişiliği ile örtecek.

Gizem ve gerilim türünün güzel ve eğlenceli bir örneği. Başarılı bir yönetmenlik ve göz dolduran oyunculuklarla klasik severleri hoş bir film bekliyor. Caine’ın gençliğini görme fırsatını yakalıyoruz. Ve diğer filmlerde benzerine rastlayamayacağımız bir oyuncak dünyasına göz atıyoruz. Hepinizin, yıllara meydan okuyan, bu başyapıtla güzel vakit geçirmesi dileğiyle, iyi seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s