Capitol, isyanlar ve Katniss

Kıyamet sonrası dünyası. İnsanlar kendi bölgelerinde hayat mücadelesi veriyor. Capitol şehri ve Başkan Snow tüm bölgelere insafsızca hükmediyor. Gelecek ve kötülüğe karşı isyan eden insanlar, Equilibrium ve Terminator Salvation gibi filmlerden tanıdığımız bir tema. Farkın ortaya çıktığı yer ise Capitol’un ev sahipliği yaptığı futuristik gladyatör dövüşleri. Bunlar bölgelerde yaşayan insanlara korku salan gösteriler. Gösteriler için her sene 13 bölgenin her birinden 12-18 yaş arası bir kız bir de erkek çocuk alınıyor. Ve bunların yalnız ikisi hayatta kalıyor.

Jennifer Lawrance, olayların etrafında döndüğü Katniss Everdeen karakterini canlandırıyor

Jennifer Lawrance, olayların etrafında döndüğü Katniss Everdeen karakterini canlandırıyor.

Geçen seneki galipler Katniss Everdeen ve Peeta Mellark bu yıl televizyonlarda yayınlanacak zafer turu gösterisi için her bölgeyi ziyaret edecek. Lakin Capitol’un ve dünyanın kötü lideri Başkan Snow, bu tur öncesi Katniss’ın evine sürpriz bir ziyarette bulunuyor. Snow isyanlarla mücadele eden, gerçek dünya politikacılarını andıran, koltuğu için gereken her şeyi yapabilecek birisi. Başkan, Açlık Oyunları’nda geçen sene Katniss’ın diğer şampiyon Peeta ile sergilediği sahte aşkın farkında. Ve onlara reddedemeyecekleri bir teklif sunuyor. Ya aşklarını televizyon karşısında gerçekmiş gibi gösterecekler ve başkanın yeni yüzü olacaklar ya da sevdiklerine veda edecekler. Başkan’ın Katniss’e verdiği saflığı temsil eden beyaz gül de bu olayın simgesel bir anlatımı. Katniss bundan sonra Başkan’ın kötü yüzünü örten bir kamuflaj olacak. Tabi her şey yolunda giderse.

Açlık Oyunları’nın devam filmi kitaba sadık bir yol izliyor. Bu da beraberinde bazı sorunları getiriyor. Kitaba nazaran daha kısa olan film süresi içerisinde kitaptaki bir çok öğeyi gösterme isteği bu öğelerin altyapısının düzgün işlenememesine sebep oluyor. Bu da karakterlerde keskin kırılmalar ve olayların birden gelişmesi olarak kendini gösteriyor.

Film, kitap okurlarını tatmin etse de, seriyi okumamış ve izlememiş izleyicileri sıkıcı sekanslar bekliyor. Çünkü, Ateşi Yakalamak filmi seyirciyle karakterleri özdeşleştirmek için herhangi bir çaba sarf etmemiş. Nitekim kendini karakterlere yakın görmeyen bir seyirci birden onların dertlerini dinlemek zorunda kalıyor. Gladyatör savaşına kadar film içerisinde gerilim yaratacak herhangi bir zıtlığın olmayışı, filmin durağan akışı ve ilk 15 dakikada kurgu devamlılığında yapılan hatalar da izleme zevkini azaltan faktörler.

Finnick Odair, filmimizin dengesiz ama duygusal karakteri

Finnick Odair, filmimizin dengesiz ama duygusal karakteri

Avatar veya Bulut Atlası gibi bilinmeyen geleceği tasvir edip yeni bir dünya ve yeni bilgilerle ortaya çıkan filmlerin aksine bu filmde daha önceden yapılmış ve başarı sağlamış filmlerin bir taklidi hissediliyor. Gerek saldırgan maymunlar gerekse Roma İmparatorluğu ve gladyatör dövüşleri teması buna örnek teşkil ediyor. Bu başarılı işleri birleştirme taktiği gişe başarısının tek etkeni olmasa da önemli etmenlerinden birisi.

Filmin akıllarda bıraktığı bazı sorular var. İşgalci askerler neyi arıyor? Hangi eşyaları yakıyorlar. Filmin başlarında gördüğümüz Katniss’in halüsünasyonları neden devam etmiyor veya bir sonuca varmıyor. J. Lawrance bu filmde, Umut Işığım filmindeki başarılı performansının aksine, karakterin aşk hayatındaki çelişkileri hissettiremeyen donuk bir oyun sergiliyor.

Yarım kalan sonu ve tatmin etmeyen başlangıcı ile sanki bir filmin ortası sökülüp de önümüze konulmuş gibi duran film, yine de seyirci ve eleştirmenler tarafından sevildi. Futuristik tren tasviri gibi göze hoş gelen sürprizler ve güzel bir sanat yönetimi de size eşlik edecektir.  Mükemmel denilemese de belli bir ortalamanın üstünde seyreden bir bilim kurgu ve aksiyon filmi sizlerle. Güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s