Merhaba Dünya

Kesinlikle hiçbir kişiliğim yok. Bir bukalemunum. Bir rol oynamadığımda, hiç kimseyim.

Sözlerin sahibi sinema tarihinin gelmiş geçmi en iyi oyuncularından biri. Bana göre şüphesiz en iyisi. Karşınızda Peter Sellers. Pembe Panter serisi ile tanındı. Oyunculuğunu ciddi bir rolle kanıtlama gereği duyuyordu. Bir nevi üzerine yapışan komedi rollerinin adamı yanılsamasını yenmek istiyordu. Bu yüzden Casino Royale isimli filmde James Bond rolünü severek kabul etti. Ancak yönetmenin ondan beklediği yine komik olmasıydı. Sellers yine anlaşılamamıştı. Günlerce setten kaybolması çekimlere uzun süre ara verilmesini gerektirdi. Yönetmenler değişti, yerlerine yenileri geldi.

Peter Sellers Merhaba Dünya Chance

Chance hayatında hiç evden dışarı adım atmamış bir bahçıvan.

Bundan sonra yapımcılar tarafından çekinilen bir oyuncu oldu. Sellers, Jerzy Kosiński‘nin 1970 yılında yayınladığı kitabı Being There’i ilk okuduğunda aradığı rolün bu olduğuna karar verdi. Ve Kosinski’ye bir telgraf çekerek “Bahçıvan, iş için hazır” diyordu. Ama Sellers’in kötü şöhreti yapımcıların projeden uzak durmasına neden oldu. İlerleyen yıllarda Pembe Panter serisinin tekrar canlanması dokuz sene sonra da olsa Seller’in bu filme bir yapımcı bulmasını sağladı. Ve Sellers, kendisinin hayattayken piyasa çıkan son filmi olan Merhaba Dünya‘yı filme almış oldu.

Sellers, bu filmde epik bir performans vermesine rağmen oscar adaylığında başarılı olamadı. Oscar’ı Kramer vs. Kramer filmi ile Dustin Hoffman aldı. Hoffman şüphesiz iyi bir oyuncu. Ama bu oscar eleştirilen bir oscardı. Çünkü eleştirmenler Hoffman’ın bu filmde iyi bir performans gösterdiğine inanmıyordu. Sellers, heykelciği kaptırmış oldu. Filmin sonuna eklenen kamera arkası görüntülerinin büyüyü bozduğu söyledi. Bir çok defa itiraz etmesine rağmen yapımcı filma bu görüntüleri filmden çıkarmamıştı. Cannes festivalinde de film böyle seyredilmişti.

Hayat zihnin bir halidir. – Being There

Chance, hayatı boyunca Washington’da çalıştığı malikeneden dışarı çıkmamış bir adam. Bir bahçıvan. Ne okuması ne de yazması var. Televizyon izlemeyi seviyor.Hayatı sadece televizyonlardan tanıyor. Ve bir gün işvereninin ölmesi ile kaldığı malikaneden çıkmak zorunda kalıyor. Gerçek hayatla ilk randevusu başlıyor. İşvereninin kaliteli elbiselerini giyen bu nazik tavırlı adam ölmek üzere olan nüfuz sahibi bir iş adamı ile tanışıyor. Günümüz dünyasında çocuksu, içi dışı bir, rekabet hırsı olmayan bir karakter. Bu saf bahçıvan tesadüfler silsilesi sonucu bir anda Başkan’ın danışmanı olarak televizyonlara çıkarken buluyor. Çünkü konuştuğu alabildiğine yalın laflar diğerleri tarafından altında bazı mesajlar varmış gibi algılanıyor.

Being There television Chance

Chance yatak odasında televizyon izlerken.

Film durağan bir yapıya sahip. Tek bir espri üzerinde gidiyor. Gerçek olmayacak kadar inanılmaz bir karaktere sahip. Eğer bu karakteri Sellers’dan başka bir oyuncu oynasaydı şüphesiz yapmacık tavırlarla zaten ince bir çizgi üzerinde duran karakterin tüm gerçekliğini yitirecekti. Ortalama bir film ve güzel bir mesajı var. Sırf Sellers’ın verdiği oyunculuk dersi için hayranlıkla izlenebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s