Yeni Robocop, Eski Hikaye

2014 Detroit, çok uluslu OmniCorp şirketi, robot askerlerini orduya pazarlıyor. Lakin Dreyfuss yasalarından dolayı kendi ülkelerine, asıl pazarlarına, ulaşamıyorlar. Keşfettikleri robot insan üretimi fikri bir çözüm oluyor. Polis memuru Alex Murphy ise onlar için uygun bir denek.

OmniCorp, işgal edilmiş İran topraklarında, ordu ile işbirliği içerisinde, robot askerleri sayesinde bölgeyi koruyor. Şirketin ve robotların ne kadar başarılı olduğunu tanıtan bu giriş sahnesinde bir de hissettirmeden işlenilen bir alt metin var. Eline bıçak alıp robotlara saldıran bir çocuk, İran’da “Çocuklar bile terörist olabilir.” diyor bizlere.

Tüm bu başarıya rağmen şirket, Dreyfuss yasasından dolayı Amerika pazarına giremiyor. Nitekim halkın çoğunluğu da sokaklarda robotların dolaşmasını istemiyorlar. Çünkü senatör Dreyfuss’un da dediği gibi robotlar insan hayatının önemini fark edemezler. Duyguları yoktur. Durum böyle olunca, OmniCorp sahibi Raymond Sellars (Michael Keaton) insan robot çözümüne gidiyor. İnsani duygulara sahip bir robot, Amerika pazarının anahtarını verecek bir robot.

Bu esnada polis memuru Alex Murphy (Joel Kinnaman) ve ortağı bir silah kaçakçılığını çözmeye çalışıyor. Fakat bu dava onların polis içerisindeki güç dengeleri ile boğuşmalarına sebep oluyor. Hedef haline gelen Murphy, arabasının bombalanması ile ağır şekilde yaralanıyor. Karısının onayını oldu bittiye getiren OmniCorp, Murphy’ı ilk insan robot olarak kullanıyor.

Alex Murphy (Joel Kinnaman) ve Dr. Dennett Norton (Gary Oldman)

Alex Murphy (Joel Kinnaman) ve Dr. Dennett Norton (Gary Oldman)

OmniCorp bilimadamı Dr. Dennett Norton (Gary Oldman) film boyunca birbirinden tutarsız davranışlarda bulunuyor. Bu da filmi zayıf kılıyor ve filmin gerçekçiliğini sorgulatıyor. Yine başka bir hata, Murphy’nin yaşadığı kaza. Görünürde vücudun sapasağlam gözükmesi, lakin Robocop olduğunda neredeyse bütün organlarının ortadan yok olması araba kazası sahnesinin başarısızlığını vurguluyor.

1987 yapımı Robocop’un yeniden yapımı olan film, maalesef senaryo açısından çarpıcı bir yenilik getiremiyor. Bu da bilim kurgu klişeleri ve video oyunu tadındaki aksiyon sahneleri ile birleşiyor. Ayrıca film verdiği mesajlarla da karmaşık bir hal alıyor.

Bir yandan 1987 senaryosu temelleri üzerinden Amerikan halkını eleştiriyor gibi duruyor. Öte yandan İran’ı terörist ve Çin’i teknoloji yoksunu köylüler olarak gösteriyor. Yine Amerika’nın üstün teknolojiye sahip bir dev olduğunu her fırsatta göze sokuyor. Bu açıdan hem açık propaganda hem de hiciv unsurlarına sahip. Ama aslında bir ayrıntı ile olay biraz daha basitleşiyor.

Günümüz ABD’sinde, Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA) ve Amazon gibi kurumlar insansız uçaklarının serbest bırakılması için lobicilik faaliyeti yürütüyorlar. Filmin eleştirdiği ilk bakışta Amerikan halkının emperyalizmi gibi gözükse de, eleştirilen kısım sadece insansız uçakları destekleyenler. Bunu son diyaloglarda antagonist karakter –düşman– Pat Novak (Samuel L. Jackson) açık açık vurguluyor. Zaten Amerikan seyircisini hedefleyen bu tür gişe filmlerinin Amerika’yı eleştirmesi de düşünülemez.

Sonuç olarak, bol propaganda, efekt ve çatışma soslu eski bir hikaye sizleri bekliyor. Gary Oldman ve Michael Keaton atışmalarının başarısı filmi üst seviyeye çekmeye yetmese de filmi izleyeceklere güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s