Walt Disney ve Mary Poppins

Hayal kurmaktan vazgeçme, kimi istersen o olabilirsin.

Bu ufak cümle aslında Mr. Banks filminin tüm mesajını anlatıyor. Zaten Walt Disney‘i konu alan bir filmin başka bir mesaj vermesi pek düşünülemez. Nasıl diyordu Walt amca “Hayal edebilirseniz yapabilirsiniz. Her şeyin bir fareyle başladığını hiç aklınızdan çıkarmayın”.

Walt Disney, 20 yıldır Mary Poppins kitabını filme alabilmek için uğraş veriyor. Bu popüler çocuk kitabının yazarı aksi ve soğuk bir kadın olarak tasvir edilen, Londra’da yaşayan, P. L. Travers. Disney, Amerika’ya davet ettiği bu kadını ikna edebilecek mi? Ve çocuklarına verdiği Mary Poppins’i sinemaya uyarlama sözünü gerçekleştirebilicek mi?

Travers, kitabının ziyan edilmesini istemiyor. Çünkü aslında kitaptaki karakterler gerçek hayatını, geçmişini simgeliyor. Babası ile olan çocukluk anılarını sık sık görüyoruz. Film, günümüz ve geçmiş arasında mekik dokuyor. Temalarının birbirine uzaklığı, filmi gelecek ve geçmiş olarak iki parçaya ayırıyor. Ve geçmiş dönemi anlatan film, dramatik olarak diğerinden daha ağır basıyor. Daha güzel bir anlatıma sahip. Gerek hikayesi ve özellikle çelişkileriyle.

Colin Farrell, Travers'ın babası rolünde

Colin Farrell, Travers’ın babası rolünde

Emma Thompson ve Colin Farrell göz alıcı oyunculuklar sergiliyor. Tom Hanks her zaman ki gibi ortalamanın üstünde. Fakat Walt Disney karakterinin herhangi bir insani veya kötü yanı olmadığı için canlandırdığı karakter biraz derinlikten yoksun. Bu da oyunculuğu etkiliyor. Walt Disney Pictures, kurucularını biraz kayırmış. Yine de Disney’in çalışma tarzını ve onu görme fırsatını bulduğumuz bir film. Ruth Wilson ise basitçe, anne rolü için yaratılmamış.

Gerçek bir hikayeyi anlatan film, Disney filmlerinde olan tatlı bir havaya sahip. Eski Disneyland’ı gösteren nostaljik bir yanı var. Güzel ve tarafsız başlamasına rağmen sonlara doğru Disney klişelerine girerek baltayı taşa saplıyor. Yine de sevdiklerinizle rahatlıkla izleyebileceğiniz bir aile filmi. Her birinize güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s