Aşk

Joaquin Phoenix Theodore rölüyle karşımızda

Joaquin Phoenix, Theodore rölüyle karşımızda

Her (Aşk), Spike Jonze’nin Akademi Ödülleri’nden En İyi Özgün Senaryo ödülünü kapmış filmi. Jonze’yi diğer iki güzel filminden hatırlayabilirsiniz. Tersyüz (Adaptation) ve John Malkovich Olmak. Bu iki filmin senaristliğini üstlenen ünlü senarist Charlie Kaufmann’ın bu sefer bu filmde katkısı yok. Senarist koltuğuna geçen Jonze, Kaufmann’sız da doğru bir iş çıkarmayı başarmış.

Bilim kurgu ve romantizm gibi iki farklı türü birbiriyle harmanlamış bir drama filmi karşımıza çıkıyor. Theodore (Joaquin Phoenix), karısından boşanmanın arifesinde yalnız yaşayan bir adam. Karşı cinsle yeni ilişkiler kurmada o kadar başarısız ki. Samantha (Scarlett Johansson) isimli bir işletim sistemine yani yapay zekaya aşık oluyor. Film, gelecek tasviri olarak gerçekten başarılı. Teknolojik gelişimler konusunda ileriyi gören bir yapısı var. Fakat, yalnızlık ve depresyon anlatımı açısından Kukla (The Beaver) veya Tek Başına Bir Adam (A Single Man) gibi yakın zaman filmlerin başarısına ulaşamamış.

Jonze hem ana karakteri hem de yardımcı karakterleri üzerinden iki aile örneği ile evlilik ve aile kavramını sorguluyor. Biri, Theodore’nin ofisi ile evi arasında dönen yalnız dünyası. Diğeri ise Theodore’nin komşusu karı koca Amy ile Charles. Theodore’nin ziyaretleri esnasında gördüğümüz bu aile. Aile ve ayrılık kavramı üzerine net olarak şu mesajı veriyor diyemesek de. Theodore’nin mesleği gibi ufak ayrıntılar bile alt metin olarak bunu sorgulamakta.

Eksik yanlarından biri, Theodore’nin tekdüze hikayesi ilerleyen dakikalarda durağan görüntülerle de birleşince sıkıcı bir hal alıyor. Görsellikle belli bir ambiyans yakalamış ve bunu hissettiriyor olsa da bu yardımcı olmuyor. Çünkü çelişkiler durağanlaşıyor. Ve bir süre sonra filmde yeni hiçbir şey olmamaya başlıyor. Tekrarlanan yatak odası sahneleri gibi.

Joaquin Phoenix ve Amy Adams

Joaquin Phoenix ve Amy Adams

Joaquin Phoenix başarılı oyunculuğu ile tek odak noktası olmasına rağmen filmi sürüklemeyi başarmış. Sahneyi dolduran ve seyirciyi kendine çeken bir performansı var. Amy Adams her zaman ki gibi mükemmel bir oyunculuk sergilemiş. Kendisini artık yardımcı rollerden ziyade başrollerde görmek güzel olurdu. Zarif ve şık.

Teknolojinin insanı yalnızlaştırması ya da teknolojinin insanın yalnızlığına sahte başarılarla eşlik etmesini konu alan tadımlık bir film. Tınısı ve görselliği zarif. İzleyenler için farklı bir deneyim sunuyor. Güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s