Yeni Nesil Zombiler

İki kız babası  Gerry’nin (Brad Pitt) güne uyanışı ve mutlu aile tablosuyla karşılanıyoruz. Gerry, ailesiyle trafikte yol alıyor.  Bilinmeyen bir gariplik tüm trafiği tıkıyor. Acil servis arabaları göremediğimiz olay yerine gidiyor.  Peki ya, orada neler oluyor. Birazdan tanık olacağız. Çünkü bize doğru geliyor.

Dünya Savaşı Z, yönetmen Marc Foster‘ın güzel aile tablosuyla başlıyor. Akabinde tıkanmış bir trafikte ve kaos ortamı görüyoruz. Dünyanın sonu temalı bir film izlediğimizi o an anlıyoruz. Ve zombiler ortaya çıkıyor. Bunlar korkutucu derecede atletik zombiler. Gerry bu karmaşada kendisini ve ailesini hayatta tutmaya çalışıyor. Başarabildiği kadar.

World War Z Zombies

Zombiler fırtına misali.

Sakin başlayan film, bu dakikadan sonra hızını ve gerilimi hiç kesmiyor. Filmin en güzel yanı bu. Heyecanlı bir yapıya sahip olması. Ama bunun getirdiği eksi yanlar da var. Amacı itibariyle bir gişe filmi olduğu için belli bir mesaj içermiyor. Söylemek istediği ciddi bir söz yok. Basit gerçekçilik ve çekim hataları da filmin puanını düşürüyor.

Buradaki zombiler eski zombi filmlerinden farklı özelliklere sahip. Peki bu zombi türünde bir devrim kadar ileri boyutta mı? Hayır. Bunlar, ağır aksak hareketlerine rağmen ses duyduklarında bir anda Usain Bolt hızında koşan, metrelerce yüksekten atlayabilen, kurşunla zoru zoruna ölen zombiler. Bir nevi ölümsüz gibiler. Bu da filmin nasıl çözüme ulaşacağı konusunda sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Yine de bu zombilerin iyi yanlarından biri modelleme ve makyaj konusundaki başarılı çalışmalar olmaları. Bu da zombilere çok hoş yakın planlar veriyor.

Film, Max Brooks‘un Zombi Savaşı isimli kitabından uyarlanmış. Yapımcı firma, bir devam filmi daha çekecek. Yine de bu, filmin yarım yamalak kalması için bir mazaret değil. Çünkü benzer özelliğe sahip başarılı filmler var. Dikkatli bakıldığında filmin ne tatmin edici bir giriş bölümü ne de sonuç bölümü var. Kitaplarda farklı kompozisyonlar başarılı olsa da. Bu filmde kompozisyon zayıf.

Karakter gelişimi de sıkıntılı. Gerry karakteri sayısız kazadan ve kaçınılmaz ölümden kurtuluyor. Bu da onu yarı-tanrı biri yapıyor. İnsanı yanı ve zayıflığı olmaması kötü.

Brad Pitt ve nefessiz izlenecek bir aksiyon filmi. Eksiklerini bilmemize rağmen, evde güzel vakit geçirmek için izlenilebilir. Ama İsrail propagandasına ve Pepsi reklamına hazır olun. Güzel seyirler.

Film hatalarının öğrettikleri
– İridyum uydu telefonları ancak açık havada çalışır.
– Kudüs’teki Atarat Havalimanı 2001’den beri kullanılmıyor.
– HH-65 Dauphin modeli helikopterler ABD sahil güvenliği tarafından kullanılmaz.
– ABD ordusu, Antonov AN-12 modeli hava taşıtı kullanmaz.
– Airbus A310 yolcu uçağı kabin merdivenleri otomatik değil elle açılır.
– Kore ile İsrail arası 5000 mildir. Bu, AN-12 ya da C-130 maksimum menzilinden fazladır.

Reklamlar

One thought on “Yeni Nesil Zombiler

  1. Geri bildirim: Marslı | Seyir Defteri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s