Danışman

Danışman (The Counselor), yönetmen Ridley Scott’un, ilk başta oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çeken filmi. Cameron Diaz ve Penelope Cruz gibi isimlerle gişe başarısına yönelik bir film olacağının işaretini veriyor. Böyle olsa da Javier Bardem ve Bruno Ganz gibi isimler ve yönetmenin ismi de göz önüne alındığında acaba başarılı bir film mi izleyeceğiz ihtimalini düşündürüyor.

Michael Fassender’in canlandırdığı uyuşturucu piyasasına yeni giren bir hukuk danışmanının hikayesine konuk oluyoruz. Bu dünyanın acımasızlığı, başından sonuna kadar gerek sözlü gerekse yaşanan olaylarla çarpıcı olarak göz önüne seriliyor. Bu çarpıcılığın nereden geldiğini anlamak için senariste bir göz atmak gerek.

Senaryo

Pulitzer ödüllü Cormac McCarthy, İhtiyarlara Yer Yok ve Yol gibi iki iyi uyarlama filmin kitap yazarı. İlk kez bir sinema filmi için senarist koltuğuna oturuyor. İhtiyarlara Yer Yok filmindeki psikopat katil Anton Chigurh’u hatırlıyorsanız, benzer kafa yapıları burada da mevcut. Belki bu yazarın garip bir saplantısı ama seyircisini etkilemeyi başarıyor. Belli ki yazarımız çarpıcı öldürme yöntemlerini araştırmaya ilgi duyuyor. Filmde, insan hayatının değersizliği ise akıllara Coen kardeşlerin Fargo filmini getiriyor.

Cameron Diaz’ın vücudunu sere serpe göstermesi ve tuhaf striptiz oyunu filmin içindeki bir çok ürün reklamı ile birleşince kaliteyi düşüyor. Film felsefik diyaloglarıyla gişe filmi konumundan sıyrılıp iyi bir denge kurmaya çalışıyor. Lakin filmin eksikliklerinden biri burada devreye giriyor. Sergileme bölümü olmadan, ne dinlediğimizi anlayamadan, gelişme kısmı da atlanarak, bir sonuç bölümüne maruz kalıyoruz. Felsefik diyaloglar bize bunu yapıyor. Bunun asıl sebebi neden bahsettiklerinin belli olmaması. Bir olay yaşanmış ama hiçbir ipucu vermeden alınan sonuçlar felsefik bir dille anlatılıyor. Bunun yapılma sıklığı da izleyicide filmden kopmalara neden oluyor.

Bunda filmin ilk yarım saati boyunca Danışman ve sevgilisinin evlenme teklifine varan hikayesinden başka bir konu olmayaşı da etkili. Yan hikaye eksikliği hissediliyor.

Antogonist (karşıt kişi) karakterin yenilmez bir süpergüç olarak tasvir edilmesi Pulitzer ödüllü bir senaristin düşmemesi gereken bir hata. Da Vinci Şifresi kitabının yazarı Dan Brown, İhanet Noktası eserinde benzer bir antogonist yapı kullanıp bu sayede gerilimi en doruk noktalara çıkarmayı başarıyor. Ancak sonuç kısmında kötüler yenilgiye uğruyordu. Danışman filminde ise son kısmı boşlukta kalıyor. Yine, bu yenilmez güç, gerilim işine pek fayda etmiyor. Bu da kompozisyonun iyi oturmamış olmasından kaynaklı.

Ridley Scott, Javier Bardem ve Michael Fassbender'e sahneyi anlatırken

Ridley Scott, Javier Bardem ve Michael Fassbender’e sahneyi anlatırken

Performanslar

Javier Bardem, Reiner karakteriyle gösteriş meraklısı bir zengini canlandırıyor. Bardem en iyi oyuncular arasında yer aldığını bir kez daha gösteriyor. Diğerleri arasında parlıyor. Fakat senaryo yazımında karakterin zayıflığı Bardem’in performansını zedeliyor. Çünkü karakteri klişe ve bir derinliğe sahip değil.

Brad Pitt, Westray karakteriyle başarılı bir grafik çiziyor

Brad Pitt, Westray karakteriyle başarılı bir grafik çiziyor

Brad Pitt görev adamı gibi kendine verilen kısmı yerine getiriyor. “Ben oynar, giderim.” der gibi. Klas bir oyunculuk sergiliyor. Fakat ben Brad Pitt’im diye her seferde gözümüze sokuyor. Hareketleri ve aurası ile karakterden ziyade kendini oynuyor. Brad Pitt imajından sıyrılamıyor. Belki de yakışıklı oyuncuların kaderi bu.

Bruno Ganz kesinlikle mükemmel bir oyuncu. Tek sahnelik rolünde bile filmin havasını değiştiriyor. Ve film seyirciyi avucunun içine alıyor. Ganz’ın yeteneğinin buna katkısı büyük. Onun yeteneğini anlamak için Çöküş ve Wim Wenders’ın yönetmenliğindeki Berlin Üzerinde Gökyüzü filminlerini izlemekte fayda var.

Cameron Diaz ve Penelope Cruz oyunculuktan ziyade seksapelleri ile öne çıkıyorlar. Fassender ise kendine verilen başrolü görevini kotarıyor.

Sonuç

Sonuç olarak, oyuncular için izleyebileceğiniz ama senaryo açısından tatmin etmeyen bir filmle karşılaşıyoruz. Yeni ve farklı bir konu anlatmıyor. Biraz Meksika havası ve tüketiciye pompalanan bolca lüks hayat reklamı içeriyor. Herbirinize güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s