Gişe filmi

Gişe filmi, en basit haliyle, kâr etme amacıyla üretilen filmlerdir. Amacı gereği ciddi bir dramatik içeriği, hatırı sayılır bir mesajı ve entellektüel derinliği olmayan filmlerdir. Bir nevi her kitleye hitap eden, kalıcı olmayan, anlık eğlentilerdir.

Böyle bir film çekileceği zaman yapımcılar kolay ve bilinen yani daha önce maddi başarıya ulaşmış taktikleri kullanır. Bu doğrultuda, geçmişte tutmuş ve belli bir hayran kitlesine sahip konular hedef alınır. Çünkü amaç gişeyi garantilemektir. Ünlü çizgi roman karakterleri ya da başarısını kanıtlamış bir roman serisi buna örnek teşkil edebilir. Veyahut  zengin kız-fakir oğlan gibi daha önce başarı yakalamış çelişkiler kullanılabilir.

Burada işler biraz karışıyor. Çünkü Yüzüklerin Efendisi serisi gibi gişe başarısına odaklanmış ama kaliteli bir film ortaya çıkarmış yapımlar da mevcut. Burada filmin gücünü azaltan ve artıran senaryo öğeleri devreye giriyor. Bunlardan biri de bir şeyler anlatma yani bir mesaj verme kaygısı. Gişe filmlerinin içi boş olarak nitelendirilmesi bu nedenden. Çünkü belli bir mesaja ve sağlam bir hikaye yapısına sahip olmuyorlar.

Yine başka bir ayırt edici nokta. Aşırılıklar. Aşırıya kaçma durumu her zaman filmin kalitesini etkiliyor. Aşırı erotizm. Aşırı özel efekt kullanımı. Aşırı dram. Aşırı komedi. Filmde denge unsurunun önemsenmemesi filmin zayıflamasına neden oluyor. 300 Spartalılar, Don Jon benzeri filmler cinsellik üzerine kurulmuş gişe filmlerine örnek verilebilir. Burada insanın 4 temel genin biri olan üreme ve neslini devam ettirme geni satış için hedef alınıyor. Özel efekt kullanımına gelirsek, Transformers, The Avengers benzeri film serileri bunun en güzel örneği. Çünkü insanlar daha görkemli olanı seviyorlar. En azından Amerika için böyle.

Fakat farkı anlamak için Indiana Jones serisine daha açıklayıcı. İlk üç filmde efektler için bilgisayar teknolojisi kullanılmayan bir film serisi. Dördüncü film, Kristal Kafatası Krallığı ise tamamen bilgisayar efektlerinin hakim olduğu bir eser. Aldığı tepkiler düşüşünün net bir göstergesi. Bu gerçekleşiyor çünkü film doğallıktan ve dolayısıyla gerçekçilikten uzaklaşıyor. Tamamen bir bilgiyasar oyunu tadı vermeye başlıyor. Günümüz Malefiz filmi gibi.

Sonuç olarak, gişe filmleri amacından dolayı kaliteyi pek de önemsemeyen filmler olarak karşımıza çıkıyor. Kalıcılıktan ziyade tüketilecek ürünler ortaya koyma işi. Yapım şirketleri için risk almadan garanti yollardan kâr elde etme fırsatı olarak karşımıza çıkıyor.

Reklamlar

One thought on “Gişe filmi

  1. Geri bildirim: Aynı Yıldızın Altında | Seyir Defteri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s