Bir Veda İçin Rüzgar Yükseliyor

Rüzgar Yükseliyor Miyazaki

Jiro Horikoshi, miyopluğu nedeniyle pilot olma hayalini gerçekleştiremeyen bir uçak tasarımcısı.

Rüzgar Yükseliyor, ünlü animasyon yönetmeni Hayao Miyazaki‘nin son filmi. Diğer Miyazaki klasikleri gibi romantik ve pozitif bir hava hakim. Konusunu fantastik dünyadan değil de gerçek dünyadan alan bir film.  Aslında Miyazaki’nin fantastik türünden sıyrıldığı ilk filmi. İzleyiciler bu sefer, İkinci Dünya Savaşı ve Büyük Kanto Depremi gibi tarihsel olaylara Miyazaki’nin gözünden tanık oluyor.

Aynı zamanda yönetmenin emeklilik filmi. Kendisi, 6. kez emekli olacağını söylese de bu sefer ciddi olduğunu söylüyor. Sinema sektörü için artık yaşladığını belirtiyor. Ama 73 yaşındaki yönetmen sinema olmasa da manga vb. eserleriyle hayranlarını yalnız bırakmayacak.

Ana hikaye, Jiro Horikoshi isimli bir gencin uçak mühendisi olma hayallerini anlatıyor. Bir biyografi filmi olmasına rağmen insanı sıkmayan bir yanı var. Hatta Jiro’nun hayallerini gerçekleştirme arzusunun anlatıldığı, rüyalarında tanık olduğumuz bir fantastik dünya bile mevcut.

Romantik havasına karşın, film gerçekte İkinci Dünya Savaşı esnasında Mitsubishi A5M (Zero) gibi ölüm makinelerini tasarlamış bir insanın biyografisi. Japonların uçak tasarımları konusunda nasıl geride olduklarını, tasarım konusunda Nazi Almanyası etkilerini ve yardımlarını görüyoruz.

Rüzgar Yükseliyor izle

Uçak teknolojisinde geri kalmış bir Japonya. Ve rekabetin en çirkin hali askeri rekabet.

İlk bakışta film, ölüm makineleri yapan bir mühendisi iyi gösterme çabası. Bunu aşk ve hayaller gibi kılıflarla örtüyor. İkinci bakışta ise yan karakterler göze çarpıyor. Ana karakterimizin örnek aldığı Caproni ve Hugo Junkers gibi uçak mühendisleri kendi dönemlerinde savaş uçakları üreten isimler. Junkers, Hitler hükümeti başa geçince tutuklanarak tasarımlarına şirketine el konan bir isim.

Hans Castrop, başka bir Alman yan karakter. Aslında  Thomas Mann‘ın “Magic Mountain” (Büyülü Dağ) romanında yer alan bir karakter. Bu filme konuk oluyor. Filmde, barışcıl yanı olan İkinci Dünya Savaşının getireceği zararları somutlaştıran bir yanı var. Filmin mesajını biraz sağlamlaştırmak için var. Ama yan karakterleri hiç tanımıyoruz. Bir anda filme dalıp çıkmaları mesajlarını su üstüne yazıyor. Dağılan mesajlar.

Hans Castrop savaş probleminin nasıl yayıldığını ve bu hastalığın sebeplerinden birinin endüstriyel modernizm ve milliyetçilik olduğunu göstermeye çalışan bir karakter. Castrop, Junkers’in hükümetle ters düştüğünü de ana karakterimiz Hiro’ya anlatıyor. Hiro yine de onun bu kehanetlerine kulak asmayarak hayalini gerçekleştiriyor.

Rüzgar Yükseliyor eleştiri

Jiro ve sevgilisini tasvir eden güzel bir kare.

Caproni hayalinin savaş uçakları değil yolcu uçakları yapmak olduğunu söylüyor. Caproni’nin Hiro’ya sorduğu gibi “Piramidler olmadan daha iyi mi yaşardık?”. Yani bir yanda bir mimari harikası diğer yanda yapımında kullanılan köleler ve çekilen acılar. Hiro’nun Zero tasarımı için bir metafor. Bir yanda teknoloji ve sanatsal tasarım açışından büyük bir başarı. Diğer tarafta ise bir ölüm makinesi. Burada Jiro’nun hasta ve ölecek bir kadınla evlenmesi, lanetli bir uçak hayalini bilerek takip etmesine çok benziyor.

Yan karakterlerin ve mesajın sağlam bir iskelete sahip olmaması filmi zayıflatıyor. Ama Miyazaki tadı ve dokunuşu filme yadsınamaz güzel bir hava katıyor. Hayranların konuyu olmasa bile anlatımı, çizimi ve hissiyatı sevebilecekleri bir yapım.

“Rüzgar yükseliyor, yaşamaya çabalamalıyız.”

İnsanoğlunun kendi içindeki rekabeti ve gelişmeye olan hırsı yine kendini biterecek. Rüzgar yükselmeye devam edecek. Yine de yaşamaya çabalamalıyız. Güzel seyirler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s