Auteur teorisi

Auteur, bir yönetmenin filmine kendi belirginliğini, işaretini veya imzasını koymasıdır. Stüdyo müdahalelerine ve kolektif sürece rağmen filmde auteur yaratıcı sesi daha belirgindir. Bunun sonucu olarak film sadece yönetmenin ismi ile anılmaya başlar. Akira Kurosawa filmi gibi. Çünkü bırakılan iz, izlediğiniz filmin yönetmenini bilmeseniz dahi onu fark edebileceğiniz kadar belirgindir.

Auteur sözü ilk olarak 1950’li yıllarda André Bazin tarafından Cahiers du cinéma (Sinema Defterleri) isimli Fransız sinema dergisinde kullanıldı. Bu belirli aralıklar devam etti ve daha sonraları terim Fransız eleştirmenler ve filmciler arasında yaygınlaşmaya başladı. Françoiş Truffaut, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol ve Jacques Demi gibi isimler çalışmalarıyla terimi yaygınlaştırdı.

1962 yılında Amerikan film eleştirmeni Andrew Sarris, terimi Amerika’ya tanıttı. Çoğu ünlü yönetmen auteur olarak anılmaya başladı. Bunlar, 1958’den 1960’ların sonuna dek süren Fransız Yeni Dalga akımına dahil değildiler. Fakat kendilerini Hollywood’un stüdyo sisteminden ayırt edebilen vasıflara sahip isimlerdi. Kendi işleri üzerine ayırt edici işaretlerini bir nevi hatırlanacak imzalarını atan isimlere auteur diyoruz. Bu da anlatım tarzlarının stüdyo yönetmenleri standartlarından farklılığı ile ortaya çıkıyor. Yine de Charles Chaplin ve Alfred Hitchcock gibi stüdyo yönetmenleri de auteur olarak anılır.

Auteur teorisi Hollywood’da popüler değildi. Çünkü, Hollywood’un stüdyo çağında, yapımcıların filmlere hükmettiği bir anlayış vardı. Yine senaryo yazarları da filmin tek bir kişiye atfedilmesine şiddetle karşıydılar. Bu karşıtlığa rağmen günümüz eleştirilerinde halen Kurusowa filmleri, Fellini filmleri veyahut Bergman filmleri gibi ifadelere ve auteur kullanımına rastlayabiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s